3 Ülke Filistin’i Tanıdı: İsrail Büyükelçilerini Çağırdı

İrlanda, İspanya ve Norveç’in Filistin’i resme bağımsız devlet olarak tanıyacaklarını açıklamışlardı.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store bugün Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararına dayanarak Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıdıklarını duyurdu.

Norveç Dışişleri Bakanlığı kararı “Norveç, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun olarak Filistin’i bir devlet olarak tanıyor. Bu, Norveç’in Filistin’i, bunun gerektirdiği hak ve görevlere sahip bağımsız bir devlet olarak göreceği anlamına geliyor” ifadeleriyle sosyal medyadan duyurdu.

İSRAİL BÜYÜKELÇİLERİNİ ÇAĞIRDI

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise sosyal medyadan bir açıklama paylaşarak “İsrail’in İrlanda ve Norveç’teki büyükelçilerinin, bu ülkelerin Filistin devletini tanıma kararları ışığında istişarelerde bulunmak üzere derhal geri çağrılması talimatını verdim. İrlanda ve Norveç’e açık ve net bir mesaj gönderiyorum: İsrail, egemenliğini baltalayanlar ve güvenliğini tehlikeye atanlar karşısında sessiz kalmayacaktır” dedi.

FİLİSTİN’İN YANINDAYIZ

Norveç Başbakanı Store, “Norveç Hükümeti, Norveç’in Filistin’i devlet olarak tanımasına karar verdi. On binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı bir savaşın ortasında hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi yaşatmalıyız: Yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet” ifadelerini kullandı.

Filistin halkının kendi kaderini tayin etme hakkı olduğunun altını çizen Store sözlerine şöyle devam etti;

“Hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakları vardır. İki devletli çözüm olmadan Orta Doğu’da barış olmayacak. Filistin devleti olmadan iki devletli çözüm olamaz. Başka bir deyişle Filistin devleti Orta Doğu’da barışın sağlanmasının ön şartıdır.”

“DİĞER ÜLKELER DE FİLİSTİN’İ TANIMALI”

Store, “Diğer ülkelere Norveç ve diğer bazı Avrupa ülkelerini örnek almaları ve Filistin devletini tanımaları yönünde güçlü bir mesaj gönderiyor. BM Genel Kurulu geçtiğimiz günlerde, 143 ülkenin ezici çoğunluğunun lehte oy kullandığı, Filistin’in Birleşmiş Milletler üyeliğine tam olarak hak kazandığını belirten bir kararı kabul etti” dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x