Avrupa Birliği Kapıları Yine Kapalı: “Radikal Bir Değişiklik Olmadan Başlamayacak”

Türkiye’nin Avrupa Birliği hayali bir başka bahara kaldı. Türkiye raportörü Sanchez-Amor tarafından hazırlanan ve Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen raporda, Türkiye’nin politikalarında ciddi bir değişiklik olmadan kabul sürecinin olmayacağı yer aldı.

Türkiye’nin, 3 Ekim 2005’te başlayan Avrupa Birliği’ne kabul süreci, yine başka bir bahara kaldı.

VOA Türkçe’de yer alan habere göre, Türkiye raportörü Sanchez-Amor tarafından hazırlanan raporda, Ukrayna savaşı sonrası Türkiye-Rusya ilişkileri, İsveç’in NATO üyeliğine Türkiye vetosu, Türkiye’de hukuk devleti, hak ve özgürlüklerin durumu, demokrasideki kötüye gidişin devam ettiği, yetkilerin cumhurbaşkanında toplanmasının demokraside yarattığı olumsuzluklar, komşuluk ilişkileri bağlamında Ermenistan ve Yunanistan’la ilişkilerde gelinen nokta ve Kıbrıs sorunu konusunda değerlendirme ve eleştiriler yer aldı.

Raporda, üyelik sürecinin mevcut koşullarda ilerleyemeyeceği, Türk hükümeti ‘radikal bir yön değişikliğine gitmediği sürece yeniden başlayamayacağına’ da dikkat çekiliyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan rapora tepki

Dışişleri Bakanlığınca Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2022 Türkiye Raporuna tepki gösterilerek, ‘Türkiye karşıtı çevrelerin dezenformasyonuna dayalı haksız itham ve önyargılarla dolu bu rapor, AP’nin gerek ülkemizle ilişkiler gerek Avrupa Birliği’nin (AB) geleceğine ilişkin her zamanki sığ ve vizyonsuz yaklaşımının bir yansımasıdır.’ ifadesi kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x